Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Tři oříšky pro Donalda

11. 11. 2016 1:51:47
Zdá se, že Donald Trump patří mezi šťastnější část lidstva (ve smyslu lucky), když jako teprve 5. prezident ze 45 zvítězil i přes celkový nižší počet hlasů voličů.

Volební kampaně jsou pro mě zajímavé i proto, že mám řadu let praxe v marketingových a sociologických průzkumech a vím, jak před volbami svolávají operátory, aby se naplnily potřebné kvóty dotazovaných. Naštěstí se to netýká voleb v USA. A musím říct, že když jsem sledovala dlouhou prezidentskou kampaň, byla jsem opravdu ráda, že nemusím volit. Hillary Clinton na mě působila nepřesvědčivě již, když soupeřila před osmy lety s B. Obamou v primárkách o kandidaturu za Demokratickou stranu. Připadá mi, že je extrémně ctižádostivá, ale vnitřně studená a nemá pro úřad prezidenta potřebné charisma. Někdy působí dojmem člověka stiženého nějakou posedlostí, a to v tomto případě touhou po moci. Potvrzuje to i fakt, že nyní v prezidentské kampani nepředstavila žádný výrazný program. Z těchto důvodů mě nepřekvapilo, že se nedostala do závěrečného souboje o Bílý dům v roce 2008 a trochu jsem tušila, že patrně prohraje i svoji, zřejmě poslední, životní šanci stát se první prezidentkou Spojených států.

Vyhrál tedy Donald Trump, (i když jen díky volebnímu systému), který působil opačným dojmem. Od H.Clinton se liší snad úplně vším, včetně nulových zkušeností z politiky, přes schopnost oslovit davy, po, řekněme, flexibilitu názorů a postojů. První oříšek mu tedy spadl přímo na hlavu.

Už jsem včera v internetové diskuzi napsala, že jsem opravdu velmi zvědavá, jestli se mu podaří splnit alespoň 10% předvolebních slibů. Některé analýzy hovoří o tom, že zejména získal na svou stranu dřívější demokratické voliče ze států původně rozvinutých a prosperujících zásluhou výroby v těžkém průmyslu, který se přesunul do zahraničí za levnou pracovní silou. Na mítincích s občany slíbil vrátit těmto zchudlým oblastem jejich původní bohatství navrácením oceláren z Číny. Domácí občany chce chránit před levným zbožím ze zahraničí a nezaměstnaností zavedením cel. Obávám se však, že tato slova a mnoho dalších měl připravená do volební kampaně. Myslím, že jako podnikatel má jistou představu o ekonomice a zákonech trhu, takže minimálně tvrzení, která jsou z hlediska hospodářské situace ve světě prakticky nerealizovatelná, nebyla nic jiného než klasické předvolební sliby, jaké dobře známe i z domácí scény.

Záměrně píšu "scény", protože, pokud je Donald Trump v něčem mistr, tak jistě ve výstupech před publikem. K tomu patří i změna názorů, nejen ze dne na den, ale snad i během jednoho projevu. Takže mu vlastně nemůže nikdo nic vyčítat a osočovat ho z takových věcí jako, že vykládá pohádky, mění názory, nebo dokonce vysloveně lže. Pouze mění různé role. Diváci a divačky televizních seriálů, (průměrný Američan podle průzkumu stráví 8, slovy osm hodin denně sledováním TV vysílání), hereckou rétoriku a grimasy dobře znají a když navíc performer nabídne happy end, nemá televizní divák důvod svého hrdinu nevolit. V tom je druhé štěstí v oříšku D. Trumpa.

Třetí oříšek pro nováčka v politice je politika jako taková, respektive přístup předchozích politiků, které lze asi rozdělit do dvou skupin: na kariéristy a idealisty. Voliči již nestáli o další výměnu tohoto druhu. Občané nechtějí, aby je zastupovali lidi, kteří hájí buď jen své osobní zájmy a ambice nebo se naopak starají o blaho celého světa, protože oba typy na běžného občana, lidově řečeno, z výše své funkce kašlou. Profesionální politici jsou přímo ztělesněním všeho, co souvisí s nespokojeností některé části obyvatelstva, protože jak je známo, za všechno můžou "ti nahoře". Což je někdy pravda a někdy omluva vlastní pohodlnosti. V každém případě, spolu s nečitelnou protikandidátkou, další zápas vyhraný kontumačně.

Čtvrtý oříšek už bohužel neskrývá žádné dary. Má tvrdou skořápku a uvnitř ještě tvrdší jádro. Zatím o něm nikdo moc neví, nebo spíš nechce vědět, i když vítěz a jeho okolí zřejmě něco tuší. Můj osobní názor je, že Trump svoje vítězství neočekával. Ba dokonce se ani ve skutečnosti nechtěl tolik stát prezidentem, jako upoutat pozornost na svoji osobu a hlavně svoje podnikání. V ekonomice jsme se učili, že jediný cíl podnikatele je zisk. Pokud nám bude tvrdit cokoliv jiného, abychom mu to nevěřili. Proto nevěřím, že by se po desítkách let podnikání někdo dal na cestu spasitele národa. (I kdyby ano, zázraky se dějí, tak by začal postupně od regionální politiky a nekandidoval by hned na prezidenta.)

Nicméně důvody, proč šel Trump do volby, teď už nejsou podstatné. Důležité je, jak se mu podaří čtvrtý oříšek rozlousknout. Jestli to oslavované i nenáviděné vítězství nebude spíš vítězství Pyrrhovo a diváci neuvidí místo telenovely antické drama.


Zdroj: Internet

Autor: Eliška Anna Kubičková | pátek 11.11.2016 1:51 | karma článku: 8.51 | přečteno: 432x

Další články blogera

Eliška Anna Kubičková

Zdravější potraviny?

Taky jste si všimli, že rohlík loupák, který jsme v dětství považovali za velkou pochoutku, nemá s tím původním loupákem nic společného?

23.6.2019 v 23:53 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 600 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Inflace diplomů

Inflace je známý pojem z ekonomiky, obecně však souvisí se znehodnocením objektů, kterých je příliš mnoho, takže ztrácejí hodnotu.

28.7.2018 v 21:51 | Karma článku: 29.37 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Jak je to se vzděláním voličů

Nejen dnešní MFDnes píše, že klíčem k úspěchu prof. Drahoše u pražských voličů je fakt, že v Praze žije nejvíce vysokoškoláků. Nikde jsem ale neviděla statistiku týkající se oboru jejich vzdělání a druhu školy, kterou vystudovali.

30.1.2018 v 8:47 | Karma článku: 34.17 | Přečteno: 1265 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Už se nám blíží

Co? Samozřejmě volba prezidenta. Skoro jsem zapomněla, že je už je tento týden, a to přes denní setkávání s kandidáty, minimálně na Internetu.

9.1.2018 v 14:51 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Salvini : Čína se dopustila zločinu proti lidskosti !

Salvini se velmi ostře vymezil proti původci korovinové nákazy. "Pokud to čínská vláda věděla, neohlásila a nechránila, dopustila se zločinu proti lidskosti.Ti, kteří nakazili svět nemohou být spasiteli ! " Jasně a stručně řečeno.

30.3.2020 v 7:18 | Karma článku: 14.21 | Přečteno: 449 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Zavirovaná zrada premiéra

Za zločin pokládám a pevně doufám, že ho někdo zažaluje, že brání zákazu pendlování. V médiích už se přetřásá, že to bylo na základě telefonátů s Mutti a s Kraťasem, kteří mu za to asi museli něco slíbit, ne?

30.3.2020 v 7:00 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 454 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Izrael: Turbulence na cestě k velké koalici

Rozhodnutí lídra opoziční strany Modrobílá Benjamina Gantze podílet se na vládě národní jednoty (velké koalici) s Benjaminem Netanjahuem, jeho stranou Likud a spojenci z národně-religiózního tábora provází politické turbulence.

29.3.2020 v 21:30 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 118 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Čínské mokré trhy už opět fungují....

Vyděšení psi a kočky v přeplněných klecích prodávání na maso. Netopýři a škorpioni nabízeni k použití v tradiční medicíně. Vše v otřesných hygienických podmínkách. Činské trhy - porodnice koronaviru, který nás zabíjí opět jedou...

29.3.2020 v 13:45 | Karma článku: 25.81 | Přečteno: 702 | Diskuse

Jan Ziegler

Itálie: Ruská pomoc je z 80% k ničemu

Hodně se vedou diskuse na téma Rusko a COVID-19. I sami ruští lékaři tvrdí, že čísla nemocných koronavirem jsou v jejich zemí podhodnocená a statistky zfalšovány. Údajná ruská pomoc je pouhou propagandou.

29.3.2020 v 13:26 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 2079 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Mám praxi v průmyslu, vzdělávání, vědě, publikační činnosti a marketingu, v současné době se věnuji především marketingovému a sociologickému průzkumu, popularizační činnosti v oblasti vědy a techniky a dalšímu vzdělávání. Moje další zájmy jsou kultura, umělecká tvorba, sběratelství a sport. Mám také blog: http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...