Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Zavírat o svátcích: ano či ne

28. 10. 2016 20:26:18
Jako obvykle koncem týdne jsem se dnes vypravila za regenerací na plavecký stadión a jako obvykle jsem si zabalila do batohu dvě nákupní igelitky, protože se cestou z plavání stavuji v obchodním centru na víkendový nákup.

Po chvíli jsem si vzpomněla, že je státní svátek, tak jsem tašky zase vrátila na původní místo.

Nicméně mi to nedalo a po příjemném odpočinku v teplém a studeném bazénu, páře a masážním bazénku pod příjemnou podzimní oblohou, (v Praze máme takový luxus, že jsou dva venkovní bazény, plus masážní, taky venkovní), v provozu po celý rok, jsem se, nehledíc na státní svátek, vypravila do našeho pětihvězdičkového centra. Byla jsem hodně zvědavá. Zvenčí se nic zvláštního nedělo. Návštěvníci proudili tam a zpátky, jen v poněkud menším množství.

Na první pohled vypadalo vše jako obvykle až na zatažené rolety hypermarketu a několika největších prodejen. Zákazníci si, kromě potravin, nemohli koupit například sportovní oblečení, elektroniku nebo boty (kromě luxusních). Zaznamenala jsem jen několik scének, které by se před uplatněním nového zákona na ochranu pracujících nestaly. Holčička v předškolním věku se domáhala návštěvy hračkářství se slovy: "Ale jsou tam lidi," na což otec reagoval, že "něco opravují". (Využili volný den k inventuře). Dva cizinci se radili s prodavačkou v klenotech, kde se dá koupit něco k jídlu. Za žádnou cenu nemohli pochopit, že je zavřená prodejna potravin, když stánky a další obchody mají otevřeno. Lékárna byla zaplněná víc než obvykle, možná proto, že se třeba obvazový materiál, bylinné čaje a masážní krémy dají koupit i v zavřeném hypermarketu. Možná zaznamenali vyšší tržby butiky a občerstvení - alespoň, pokud soudím podle sebe. Místo koblihy a coly jsem si k svačině koupila muffin a kávu, což mě vyšlo přibližně 5x dráž. Taky kalhoty, které jsem sháněla, bych pořídila asi o polovinu levněji v hypermarketu a ještě bych získala body na slevu na příští nákup.

Z pohledu zákazníka tedy zavření největších prodejen mělo výhodu snad v menším davu, což lze ale připsat i prodlouženému víkendu, který mnoho lidí využilo k výjezdu do přírody, a zjištění, která prodejna je větší než 200m2, (což mě osobně, a myslím, že ani nikoho dalšího příliš nezajímá.)

Pamatuji se, že před revolucí bylo v obchodech otevřeno v sobotu dopoledne, v neděli bylo v obchodních domech i menších prodejnách zavřeno. Otevřené byly cukrárny a restaurace. Nikomu to nevadilo, prostě to tak bylo, byli jsme na to zvyklí. Bylo taky celkově jiné životní tempo. Pracovní doba v podnicích začínala v 6 až 7 hodin, takže bylo odpoledne dost času jít nakoupit. Nebyl zdaleka tak velký výběr sortimentu, takže jsme se kolikrát hodně nachodili po obchodech, než jsme sehnali, co jsme potřebovali, (i když některé věci sháním složitě i dnes). Přesto si nepamatuji, že by si někdo stěžoval, že nemůže nakupovat v neděli. O vánočních svátcích bylo zavřeno. Na Štědrý den, který nebyl svátkem, měly potraviny otevřeno do 14 hodin. Vzpomínám si, jak jednou prodavačka reptala, že chodíme nakupovat na Štědrý den v poledne.

Přešlo čtvrt století, zrychlilo se životní tempo, prodloužila se pracovní doba, přešli jsme na tržní hospodářství, kde cílem není splnit pětiletý plán, ale dosáhnout maximální zisk. To samozřejmě ovlivnilo i otvírací dobu v obchodech. Vznikly večerky, (na což si socialismem vychované prodavačky nemohly nejdřív zvyknout - maminka jednou dostala dotaz od pokladní, proč jde nakupovat v deset hodin večer - no protože šla z práce v nemocnici), to ale bylo někdy v polovině 90. let. Od té doby nastala generační výměna, prodavačky jsou mnohem profesionálnější, i když se západní Evropou se to stále nedá srovnávat - zrovna jsem si dnes v lékárně, když mi magistra prodala za korunu miniaturní tašku a potom útrpně čekala, až si do ní nastrkám všechny krabičky a lahvičky, vzpomněla, jak jsem nakupovala v Irsku. Než jsem spočítala Eura a zaplatila, tak jsem měla uložený nákup v tašce, (kterou jsem dostala samozřejmě zadarmo). Nicméně s "ženami za pultem" se už dnes člověk setká spíš výjimečně.

Ale vrátím se k tomu, co je hlavním cílem článku - tedy zákon o zavření obchodů o větší nákupní ploše na státní svátky. Chodila jsem docela často, (třeba i letos o prázdninách), na brigády na doplňování zboží a nepamatuji se, že by si někdo naříkal na to, že musí pracovat třeba o víkendu. V obchodech, a hlavně supermarketech a hypermarketech se dnes pracuje na velmi flexibilní úvazky, řada lidí pracuje přes agentury a vybírají si směny, (hodně matky malých dětí, studenti, lidé hledající zaměstnání). Často chodí záměrně na noční a o víkendu. Stálí zaměstnanci mají často dvanáctky, (včetně nočních), je na nich patrná únava, na manažerech a vedoucích směn i nervozita. Na druhou stranu, v menších obchodech a službách, mají dvanáctky taky, a obvykle zde nepracují brigádníci, protože jde o specializovaný sortiment nebo služby, jež vyžadují určitou praxi, (třeba speciální potraviny a kosmetika, mobilní operátoři, dárková služba a podobně), takže mi není vůbec jasné, proč se úprava vztahuje jen na prodejny většího rozměru. O snaze ulehčit pracovníkům v obchodě lze tedy s úspěchem pochybovat.

Druhá otázka je, co znamená toto propagační zavření některých obchodů na státní svátek pro zákazníky. Kromě nemožnosti nakoupit potraviny a další věci denní potřeby jako je drogerie, protože právě tyto prodejny mají obvykle větší prodejní plochu, jiný efekt nevidím. Zákon tak připomíná populární pohádku o chytré horákyni a nedaří se mi za ním vidět nic jiného než snahu některých politiků ukázat, že jsou lepší než druzí politici.

Jako občasná brigádnice v obchodě tedy tímto děkuji politikům, že si v některé dny nesmím přivydělat, (a myslím, že stálí zaměstnanci děkují taky, protože za víkendy, svátky, noční a odpolední jsou ze zákona příplatky). Jako zákazník děkuji našim osvíceným zákonodárcům za to, že mám možnost nakoupit v den volna šperky, značkovou obuv a oděvy, luxusní potraviny, domácí čaje, přírodní kosmetiku a další nezbytné věci.

Autor: Eliška Anna Kubičková | pátek 28.10.2016 20:26 | karma článku: 28.04 | přečteno: 835x

Další články blogera

Eliška Anna Kubičková

Zdravější potraviny?

Taky jste si všimli, že rohlík loupák, který jsme v dětství považovali za velkou pochoutku, nemá s tím původním loupákem nic společného?

23.6.2019 v 23:53 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 600 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Inflace diplomů

Inflace je známý pojem z ekonomiky, obecně však souvisí se znehodnocením objektů, kterých je příliš mnoho, takže ztrácejí hodnotu.

28.7.2018 v 21:51 | Karma článku: 29.37 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Jak je to se vzděláním voličů

Nejen dnešní MFDnes píše, že klíčem k úspěchu prof. Drahoše u pražských voličů je fakt, že v Praze žije nejvíce vysokoškoláků. Nikde jsem ale neviděla statistiku týkající se oboru jejich vzdělání a druhu školy, kterou vystudovali.

30.1.2018 v 8:47 | Karma článku: 34.17 | Přečteno: 1265 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Už se nám blíží

Co? Samozřejmě volba prezidenta. Skoro jsem zapomněla, že je už je tento týden, a to přes denní setkávání s kandidáty, minimálně na Internetu.

9.1.2018 v 14:51 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Strádal

Dnes ráno

Že by to bylo z nějaké scifi? Ne je to realita 2020. Má něco do sebe. Tedy měla by něco do sebe, kdyby...

30.3.2020 v 7:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Irena Aghová

Marcus Tullius Cicero. 1 bouřlivé doby v Římě.

Dosud jsme se zabývali vojevůdci a dvěma diktátory, ale nezapomínejme, že Cicero byl jejich přímý současník a politická atmosféra se ho též týkala, a to velmi. I když významný řečník, byl římským občanem a republikánem.

29.3.2020 v 20:47 | Karma článku: 6.38 | Přečteno: 117 | Diskuse

Vilém Ravek

V listopadu nějaký Číňan snědl netopýra a v březnu už máme v Evropě uhlíkovou neutralitu.

Stačilo, že nějaký Číňan někde na tržišti v čínské provincii Chu-pej si v listopadu koupil nakaženého netopýra a zřejmě bez náležité tepelné úpravy ho snědl a celý svět se po pár měsících jako na povel zastavil.

29.3.2020 v 20:42 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 654 | Diskuse

Vladimíra Bošková

New York testuje více nemocné

Všichni buďte doma, od druhých se držte šest stop. Nepojištěným stát zaplatí 60 dnů potřebné péče. Vznikají nové jednotky intenzivní péče, také speciálně pro duševně nemocné.

29.3.2020 v 19:44 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jan Dvořák

Šestice veřejnoprávních nebojácných a trojice komerčních bázlivců.

Vyjádřím se stručně, a ani se nebudu, jako obvykle, pokoušet o rádoby humor. Doba je příliš vážná na žertování.

29.3.2020 v 19:10 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 708 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Mám praxi v průmyslu, vzdělávání, vědě, publikační činnosti a marketingu, v současné době se věnuji především marketingovému a sociologickému průzkumu, popularizační činnosti v oblasti vědy a techniky a dalšímu vzdělávání. Moje další zájmy jsou kultura, umělecká tvorba, sběratelství a sport. Mám také blog: http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...