Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Co je to ta EU?

26. 06. 2016 0:36:59
Ve smršti článků, blogů, tweetů a statusů o brexitu mě nejvíc zaujala následující informace, která má hodně velkou vypovídací hodnotu.

Podle analytiků vyhledávače Google se po skončení hlasování a zveřejnění výsledků brexitu mnohonásobně zvýšil zájem o informace Co je EU a Co znamená odchod z EU. Tyto dvě informace se staly nejvyhledávanějšími hesly. Pracovala jsem řadu let v marketingových a sociologických průzkumech, takže si o informovanosti veřejnosti nedělám vůbec žádné iluze. Nedivím se, že většina občanů neví, který úřad vyplácí které dávky, protože je to složité a někdy nelogicky rozdělené, a kdo to nepotřebuje, stejně se o to nestará. Jestliže před volbami většina občanů netuší, která strana patří k levici, středu a pravici, tím méně, aby znali jména předsedů stran, působí to dojmem, že voliči vlastně nevědí, co jejich hlas přinese v praxi. Docela by mě zajímalo, podle čeho vlastně volí. Možná podle toho, kdo má nejvtipnější předvolební spot nebo vypadá dobře na billboardu. Protože kdyby si prohlédli, nechci říct přečetli nebo dokonce prostudovali, volební programy aspoň největších stran, které je obvykle doručují přímo do schránky, museli by se aspoň trochu orientovat, kdo je kdo. V případě, že ani netuší, by bylo lepší, aby k volbám nechodili vůbec.

Vyhledávač nám nyní prozradil, že stejně neinformovaní jsou voliči i jinde v Evropě a zřejmě všude na světě. V Británii se to ani nedá vysvětlit tím, že by lidé zvyklí na vládu jedné strany ze setrvačnosti volili podle toho, co se jim řekne, že mají dělat. Navíc nejde o volby do parlamentu, kde bude šance případné omyly napravit za čtyři roky, v případě, že se budou opoziční politici snažit, tak ještě dříve. Jedná se o rozhodnutí na desítky let, které ovlivní další generace, včetně dětí a vnoučat dnešních voličů.

Před referendem se hovořilo o tom, že obě strany staví volební kampaň na zastrašování na jedné straně převálcováním domácího obyvatelstva imigranty a totalitní nadvládou EU, na druhé straně ekonomickým propadem, omezením pohybu, atd. Voliči, kteří si nezjistili informace sami, tak vlastně volili pověstné menší zlo, ostatně jak to známe velice dobře i z domácí politické scény. Zajímavé je si v této souvislosti všimnout, že lidé z velkých, zejména univerzitních měst, vysokoškoláci a mladší generace volili převážně setrvání v Unii. Tito voliči mají jistě větší přehled o dění ve světě, větší možnosti dostat se k informacím a také zřejmě větší zájem si tyto informace vyhledat než obyvatelé na venkově, starší generace a manuálně pracující. Tedy ti, kteří mají nejraději ze všeho svůj klid a staré zavedené pořádky. Podle Gaussova normálního rozdělení budou právě občané z druhé skupiny vždy tvořit většinu populace. Není to jen otázka inteligence, jak si myslí pan prezident, ale zejména otázka zájmů a priorit. Historka se zahlcením vyhledávače dotazem, co znamená odchod z EU potvrzuje, že se mnoho, obávám se, že většina, lidí rozhoduje místo na základě vlastního úsudku a analýzy získaných informací zcela povrchně podle toho, co se jim víc líbí, nebo jako v tomto případě, čeho se víc bojí.

Na základní škole jsme se učili v občanské výchově, že poznáme, co je správné podle toho, že to dělá většina lidí. Bylo to v době hluboké normalizace 70. let, a já jsem to považovala za jeden z omylů marxisticko-leninského materialismu, stejně jako vládu dělnické třídy, protěžování průměrných a další výdobytky socialismu. Referendum jako vysoce demokratický vynález je však založen na stejném principu. Většina lidí si něco myslí, většina lidí něco chce, tak je to správné a bude se podle toho řídit celá společnost. Obávám se, že v tomto případě demokracie selhává. Nejde teď o výsledek brexitu, myslím to zcela obecně. Stále mám stejný názor jako v 8. třídě, totiž, že by o důležitých státních záležitostech měli rozhodovat lidé s nejvyšším, nikoliv nejnižším vzděláním jako to bylo v době vlády dělnických prezidentů. Referendum vidím jako dobrý nástroj na řešení místních otázek - například u nás v ulici se kdysi řešilo, co se udělá s místem po zrušené transformační stanici. (Neudělalo se nic, místo je dnes zarostlé křovím). Nicméně myslím, že v podobných otázkách je všeobecné hlasování vhodné, protože zúčastnění jsou se situací dobře obeznámeni, když se s daným problémem setkávají v každodenním životě. Naproti tomu uvedený příklad dobře demonstruje, jak vzdálené a neprůhledné je pro běžného občana fungování mezinárodních vztahů. Ostatně je to obor, který se vyučuje na vysokých školách, a stejně jako se neočekává, že bude každý rozumět například astronomii, jaderné chemii nebo materiálovému inženýrství, tak není důvod se domnívat, že všichni občané rozumí mezinárodní politice.

V tomto světle se referendum, i když se původně zřejmě jednalo o dobrou myšlenku, aby se na rozhodování mohlo podílet co nejvíc lidí, jeví jako nebezpečný nástroj v rukou těch, kteří se pod záminkou vůle všeho lidu chtějí dostat k moci. Destabilizace společnosti způsobená polaritou obyvatelstva, kterou často provází výsledek referenda, zvlášť, pokud je těsný, jim jen vyhovuje.

Autor: Eliška Anna Kubičková | neděle 26.6.2016 0:36 | karma článku: 18.60 | přečteno: 1278x

Další články blogera

Eliška Anna Kubičková

Zdravější potraviny?

Taky jste si všimli, že rohlík loupák, který jsme v dětství považovali za velkou pochoutku, nemá s tím původním loupákem nic společného?

23.6.2019 v 23:53 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 600 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Inflace diplomů

Inflace je známý pojem z ekonomiky, obecně však souvisí se znehodnocením objektů, kterých je příliš mnoho, takže ztrácejí hodnotu.

28.7.2018 v 21:51 | Karma článku: 29.37 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Jak je to se vzděláním voličů

Nejen dnešní MFDnes píše, že klíčem k úspěchu prof. Drahoše u pražských voličů je fakt, že v Praze žije nejvíce vysokoškoláků. Nikde jsem ale neviděla statistiku týkající se oboru jejich vzdělání a druhu školy, kterou vystudovali.

30.1.2018 v 8:47 | Karma článku: 34.17 | Přečteno: 1265 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Už se nám blíží

Co? Samozřejmě volba prezidenta. Skoro jsem zapomněla, že je už je tento týden, a to přes denní setkávání s kandidáty, minimálně na Internetu.

9.1.2018 v 14:51 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Salvini : Čína se dopustila zločinu proti lidskosti !

Salvini se velmi ostře vymezil proti původci korovinové nákazy. "Pokud to čínská vláda věděla, neohlásila a nechránila, dopustila se zločinu proti lidskosti.Ti, kteří nakazili svět nemohou být spasiteli ! " Jasně a stručně řečeno.

30.3.2020 v 7:18 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 83 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Zavirovaná zrada premiéra

Za zločin pokládám a pevně doufám, že ho někdo zažaluje, že brání zákazu pendlování. V médiích už se přetřásá, že to bylo na základě telefonátů s Mutti a s Kraťasem, kteří mu za to asi museli něco slíbit, ne?

30.3.2020 v 7:00 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 166 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Izrael: Turbulence na cestě k velké koalici

Rozhodnutí lídra opoziční strany Modrobílá Benjamina Gantze podílet se na vládě národní jednoty (velké koalici) s Benjaminem Netanjahuem, jeho stranou Likud a spojenci z národně-religiózního tábora provází politické turbulence.

29.3.2020 v 21:30 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 104 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Čínské mokré trhy už opět fungují....

Vyděšení psi a kočky v přeplněných klecích prodávání na maso. Netopýři a škorpioni nabízeni k použití v tradiční medicíně. Vše v otřesných hygienických podmínkách. Činské trhy - porodnice koronaviru, který nás zabíjí opět jedou...

29.3.2020 v 13:45 | Karma článku: 25.66 | Přečteno: 672 | Diskuse

Jan Ziegler

Itálie: Ruská pomoc je z 80% k ničemu

Hodně se vedou diskuse na téma Rusko a COVID-19. I sami ruští lékaři tvrdí, že čísla nemocných koronavirem jsou v jejich zemí podhodnocená a statistky zfalšovány. Údajná ruská pomoc je pouhou propagandou.

29.3.2020 v 13:26 | Karma článku: 26.57 | Přečteno: 2012 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Mám praxi v průmyslu, vzdělávání, vědě, publikační činnosti a marketingu, v současné době se věnuji především marketingovému a sociologickému průzkumu, popularizační činnosti v oblasti vědy a techniky a dalšímu vzdělávání. Moje další zájmy jsou kultura, umělecká tvorba, sběratelství a sport. Mám také blog: http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...