Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Zákaz kouření není omezení svobody

26. 05. 2016 4:21:41
Když jsem chodila na základní školu, mrzelo mě, že žiju v socialistickém Československu, a ne třeba v Americe, protože mi vadily takové věci jako zakázaní zpěváci, knížky a myšlenky.

Vzpomněla jsem si na to u příležitosti (ne)schválení zákazu kouření, kde bylo častým argumentem ohrožení svobody a omezování návštěvníků, zaměstnanců a majitelů restauračních zařízení, sportovišť a dalších veřejných míst. Poslanci tak vlastně prosadili právo všech zmíněných svobodně dýchat vzduch zamořený škodlivinami z cigaretového kouře. Omezování svobody vypadá ve skutečnosti jinak.

Když jsme se v jazykové škole učili modální slovesa, učitelka angličtiny říkala, že must not si budeme pamatovat, protože pořád něco nesmíme. Když se podíváme kolem sebe, tak skutečně zákazů a omezení v podobě různých vyhlášek a nařízení jsou vydávány stovky. Stačí si přečíst návštěvní řád například koupaliště, co se tam všechno nesmí. Nikdo se nad tím nepozastavuje, přestože se často jedná o věci, které nemají ani oporu v zákoně (naštěstí je zákon nad vyhláškou) - typicky zákaz fotografování staveb, uměleckých děl nebo umělecké produkce (autorský zákon vysloveně uvádí, že nic z uvedeného nepoškozuje autorská práva), nejsou prakticky v ničím zájmu - zákaz vnášení a konzumace vlastního jídla a nápojů na koupaliště je pouze v zájmu majitele stánku s hamburgry a klobásami, nebo se jedná vysloveně o nesmysly, třeba zákaz používání masážních žínek v páře.

Neslyšela jsem, že by se někdo nad výše uvedenými zákazy a omezeními, která nemají jiný důvod, než že někdo má v pracovní náplni takové vyhlášky vydávat, pohoršoval či dokonce křičel o omezení svobody. Nebudu rozebírat tisíce omezení v otázce oblečení, to by bylo na samostatný článek (zákaz nošení džín na doplňování zboží v supermarketu a podobné perly), snad jen k tomu jednu historku. V 7. nebo 8. třídě, tj. na počátku 80. let, zakázala soudružka spolužačce nosit tričko s vyšitým indiánem, protože to představovalo symbol imperialistického nepřítele. Jestliže většina občanů nepovažuje za omezení své svobody nic z výše uvedeného, přičemž zakázané činnosti nikoho neohrožují, někdy spíše naopak - například nutnost konzumace jídla ze stánku ohrožuje zdraví, jak je možné, že zákaz šíření návykových a jedovatých látek do ovzduší je tak vehementně odmítán velkou částí veřejnosti? Přitom zákaz kouření není nic jiného než zákaz ohrožování zdraví obyvatelstva a poškozování životního prostředí. Je mi trapně za naše představitele, že se tak bezpáteřně snaží zalíbit výrobcům cigaret a populisticky se podbízejí části voličů.

Kdybychom měli skutečné politiky, kteří jednají v zájmu občanů, tak by dávno platil nejen zákaz kouření ve veřejných prostorách, ale poslanci by se předháněli v návrzích na prevenci kouření u dětí, zavádění protikuřáckých léčeben (cigarety jsou droga, na niž vzniká závislost, a není důvod, proč by se nemělo kouření cigaret léčit stejně jako závislost na jiných drogách nebo na alkoholu), informování veřejnosti o všech důsledcích tohoto onemocnění, protože kouření není zlozvyk, ale je Světovou zdravotnickou organizací klasifikováno jako nemoc, a to již od roku 1992. Kouření je horší než všechny ostatní známé závislosti, protože ohrožuje mnohem větší okruh i zcela nezúčastněných lidí. Zatímco narkoman, gembler či alkoholik může být nebezpečný pro svoje nejbližší okolí, kuřák poškozuje prakticky kohokoliv, s kým náhodně přijde do styku, a ještě na velkou vzdálenost (jsem zvědavá na ty v novém zákoně zmiňované "kuřárny", zřejmě se jedná o stejný trik jako "stavebně oddělené prostory", které obvykle ani nemají dveře).

Není nic příjemného, když jde před vámi po ulici zapálená cigareta. Na rozdíl od uzavřených prostor aspoň můžete doufat, že se změní směr větru. Musíme tedy doufat, že nějaký svěží vítr pročistí hlavy těch, kteří o tak zásadních věcech rozhodují. Jestliže už i nejvýše postavený kuřák a známý propagátor nezdravého životního stylu prohlásil, že protikuřácký zákon nebude vetovat, a v podhradí se dál urputně bojovalo o snížení možnosti udělat alespoň občas něco pro občany, je vidět, že se ztuchlý vzduch hned tak nevyvětrá. Pokud totiž něco skutečně omezuje, respektive přímo ohrožuje občany, je to vláda sudokopytníků, kteří myslí jen na vlastní plné korýtko.

Autor: Eliška Anna Kubičková | čtvrtek 26.5.2016 4:21 | karma článku: 33.99 | přečteno: 2961x

Další články blogera

Eliška Anna Kubičková

Zdravější potraviny?

Taky jste si všimli, že rohlík loupák, který jsme v dětství považovali za velkou pochoutku, nemá s tím původním loupákem nic společného?

23.6.2019 v 23:53 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 600 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Inflace diplomů

Inflace je známý pojem z ekonomiky, obecně však souvisí se znehodnocením objektů, kterých je příliš mnoho, takže ztrácejí hodnotu.

28.7.2018 v 21:51 | Karma článku: 29.37 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Jak je to se vzděláním voličů

Nejen dnešní MFDnes píše, že klíčem k úspěchu prof. Drahoše u pražských voličů je fakt, že v Praze žije nejvíce vysokoškoláků. Nikde jsem ale neviděla statistiku týkající se oboru jejich vzdělání a druhu školy, kterou vystudovali.

30.1.2018 v 8:47 | Karma článku: 34.17 | Přečteno: 1265 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Už se nám blíží

Co? Samozřejmě volba prezidenta. Skoro jsem zapomněla, že je už je tento týden, a to přes denní setkávání s kandidáty, minimálně na Internetu.

9.1.2018 v 14:51 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Strádal

Dnes ráno

Že by to bylo z nějaké scifi? Ne je to realita 2020. Má něco do sebe. Tedy měla by něco do sebe, kdyby...

30.3.2020 v 7:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Irena Aghová

Marcus Tullius Cicero. 1 bouřlivé doby v Římě.

Dosud jsme se zabývali vojevůdci a dvěma diktátory, ale nezapomínejme, že Cicero byl jejich přímý současník a politická atmosféra se ho též týkala, a to velmi. I když významný řečník, byl římským občanem a republikánem.

29.3.2020 v 20:47 | Karma článku: 5.87 | Přečteno: 114 | Diskuse

Vilém Ravek

V listopadu nějaký Číňan snědl netopýra a v březnu už máme v Evropě uhlíkovou neutralitu.

Stačilo, že nějaký Číňan někde na tržišti v čínské provincii Chu-pej si v listopadu koupil nakaženého netopýra a zřejmě bez náležité tepelné úpravy ho snědl a celý svět se po pár měsících jako na povel zastavil.

29.3.2020 v 20:42 | Karma článku: 26.60 | Přečteno: 641 | Diskuse

Vladimíra Bošková

New York testuje více nemocné

Všichni buďte doma, od druhých se držte šest stop. Nepojištěným stát zaplatí 60 dnů potřebné péče. Vznikají nové jednotky intenzivní péče, také speciálně pro duševně nemocné.

29.3.2020 v 19:44 | Karma článku: 5.40 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jan Dvořák

Šestice veřejnoprávních nebojácných a trojice komerčních bázlivců.

Vyjádřím se stručně, a ani se nebudu, jako obvykle, pokoušet o rádoby humor. Doba je příliš vážná na žertování.

29.3.2020 v 19:10 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 693 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Mám praxi v průmyslu, vzdělávání, vědě, publikační činnosti a marketingu, v současné době se věnuji především marketingovému a sociologickému průzkumu, popularizační činnosti v oblasti vědy a techniky a dalšímu vzdělávání. Moje další zájmy jsou kultura, umělecká tvorba, sběratelství a sport. Mám také blog: http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...