Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Supernova Stanislava Grosse

17. 04. 2015 1:08:31
Odchod každého člověka je smutná záležitost, tím spíš ve věku, kdy by mohl mít ještě téměř jednou tolik let před sebou. Zpráva o odchodu Stanislava Grosse na věčnost mě však zasáhla ještě z jiného důvodu. Původně jsem chtěla článek nazvat „Stanislav Gross očima vrstevnice“.

Když jsme v roce 1989 chodili se spolužáky na demonstrace, stáli u školy s páskami na rukávě, místo výuky debatovali na besedách, dívali jsme se do budoucnosti s velkou nadějí, byli jsme mladí a plní ideálů. Některé moje vrstevnice šly z nadšení z revoluce pracovat do parlamentu, jedna kamarádka se dostala až do kanceláře Pražského hradu, (a později mě požádala, abych nikomu neříkala, že tam pracovala). Osobně si myslím, že právě naše generace narozená v době, kdy se bořily staré pořádky, kdy se začal hrát rokenrol a nosit dlouhé vlasy, měla v sobě toho správného „revolučního“ ducha. Myslím si, že o deset let mladší ročníky, kterým se občas říká „Husákovy děti“ už byly příliš krotké a neprůbojné. Moji známí a kamarádi, kteří se narodili v 70. letech, vykazují daleko větší sklon k maloměšťáctví a nechuť ke změnám a rebeliím, než jsme měli my.

Píšu to proto, že úspěšní mladí lidé z mojí generace, mezi nimiž Stanislav Gross byl možná nejvýraznější, byli pro nás v určitém smyslu, když ne přímo vzory, tak určitě symboly. Pro nás, kteří jsme začali chodit do školy za tuhé normalizace na počátku 70. let, léta dospívání prožívali obklopeni rudými hvězdami a nápisy provolávající slávu Sovětskému svazu, a značkové oblečení viděli jen za výlohou tuzexu, byla revoluce jako zázrak, jako sluneční světlo a čistý vzduch na konci tmavého zatuchlého tunelu se slizkými vlhkými stěnami. Jestliže se někdo z této generace poznamenané pokřivenou marxistickou výchovou, vypracoval a uspěl v nové době, byla to pro nás naděje, že naše generace není ještě ztracená, že může i každý jeden z nás něco dokázat. I když to později zdaleka každému nevyšlo, i přesto, že se později ukázalo, že ti, které jsme obdivovali, měli svoje chyby a někdy používali až příliš ostré lokty, tehdy to vypadalo jinak, dívali jsme se jen dopředu. Jistě někteří prozíraví lidé, jako například Karel Kryl, už viděli brzy, na začátku 90. let, že rozjetý vlak směřuje na odstavnou kolej. Většinou jsme ale cítili vítr ve vlasech, když jsme se dívali z okénka, a vlak uháněl krajinou bez ostnatých drátů a zakázaných území vyhrazených spřátelené armádě.

V jedné, asi deset let staré básni, jsem napsala: „je znavený svět naší generace, jako stařena si hlavu podpírá,...“ a dál tam bylo něco o tom, že „povede dálnice, kde děti si hrály na louce“, a že se místo na kosmický výzkum dávají peníze na zbrojení. V této chvíli to nemá smysl rozebírat, všichni víme, jak pokračoval vývoj. Jeden komentátor jmenoval celou řadu nadějných politiků z té doby, kteří pocházeli ze stejné generace, ale já většinu z nich znám jen podle jména, přestože se o politiku docela zajímám. Byl to jediný Stanislav Gross, který dosáhl významných úspěchů. Jeho vzestup byl až příliš rychlý, jeho hvězda zazářila jako supernova, a stejně rychle zhasla. Hvězda postupně prochází vývojovými stádii stejně jako člověk. Nejdřív se rodí z mlhoviny, ještě nemá ani vlastní světlo. Teprve při určité velikosti zárodku, kdy je dostatečně velký tlak a teplota, se v nitru zažehnou termojaderné reakce, a mladá hvězda začne zářit. Postupně přejde do dospělosti – dospělým jedincům se říká „hvězda hlavní posloupnosti“. Mezi takové patří i naše Slunce. V pozdějším věku se hvězda zvětšuje, patří mezi červené obry, případně veleobry. V jednom okamžiku se vlastní gravitací zhroutí do jádra, kde vznikne tak velký tlak, že zpětná rázová vlna rozmetá obal hvězdy, která zazáří jako supernova. Krátce intenzívně září, a vzápětí se zhroutí podle hmotnosti původní hvězdy do bílého trpaslíka, neutronové hvězdy nebo černé díry. Tedy hvězda, která extrémně intenzívně září, není v plné síle, jak by se zdálo na první pohled, ale už na konci svého života. Zbytek po supernově jen slabě svítí, až úplně vyhasne, a stane se z něj černý trpaslík.

Není v tuto chvíli důležité, který typ závěrečného stadia hvězdy nastal v poslední fázi života nejmladšího premiéra a nejpopulárnějšího politika, jakého jsme po revoluci měli. Jeho úspěch byl kdysi symbolem, že i naše, zdánlivě ztracená generace, může prorazit v nové době. Jeho pád ukázal, že je pro naši, v socialismu vychovanou generaci je těžké bojovat jen povolenými zbraněmi. Jeho odchod ukazuje, že i naše generace je smrtelná, a měli bychom se snažit využít čas i k tomu, abychom napravili chyby, kterých se dopustili ti, co se snažili rychle zazářit, a jako supernovy předčasně zestárly a zhasly.

Autor: Eliška Anna Kubičková | pátek 17.4.2015 1:08 | karma článku: 24.20 | přečteno: 5838x

Další články blogera

Eliška Anna Kubičková

Zdravější potraviny?

Taky jste si všimli, že rohlík loupák, který jsme v dětství považovali za velkou pochoutku, nemá s tím původním loupákem nic společného?

23.6.2019 v 23:53 | Karma článku: 21.66 | Přečteno: 600 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Inflace diplomů

Inflace je známý pojem z ekonomiky, obecně však souvisí se znehodnocením objektů, kterých je příliš mnoho, takže ztrácejí hodnotu.

28.7.2018 v 21:51 | Karma článku: 29.37 | Přečteno: 1307 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Jak je to se vzděláním voličů

Nejen dnešní MFDnes píše, že klíčem k úspěchu prof. Drahoše u pražských voličů je fakt, že v Praze žije nejvíce vysokoškoláků. Nikde jsem ale neviděla statistiku týkající se oboru jejich vzdělání a druhu školy, kterou vystudovali.

30.1.2018 v 8:47 | Karma článku: 34.17 | Přečteno: 1265 | Diskuse

Eliška Anna Kubičková

Už se nám blíží

Co? Samozřejmě volba prezidenta. Skoro jsem zapomněla, že je už je tento týden, a to přes denní setkávání s kandidáty, minimálně na Internetu.

9.1.2018 v 14:51 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 344 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Blog – Slovo naděje pro neklidné časy – 1. díl

Žalm 23 napsal izraelský král David. Tento text bývá často citován ve filmech, zpíván na pohřbech. Ale o čem ve skutečnosti tento žalm je? Co znamená, že Hospodin je můj pastýř? A má nám co říct tento text v dnešní době?

30.3.2020 v 9:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Chalupský

Přestat se zbytečně ptát.

Dlouho jsem odolával pokušení, zda mám napsat zamyšlení nad tím, co se ve světě děje. Plno známých se mi ptá, jak dlouho to bude trvat. I tonoucí se stébla chytá a každý chce v dnešní době slyšet něco pozitivního.

30.3.2020 v 8:28 | Karma článku: 5.27 | Přečteno: 144 | Diskuse

Petr Bajnar

Úvaha ze Dne otevřeného nebe

Je 30.březen. Den, který v mém životě již po dobu 25 let vypadal velice podobně. Vstal jsem velmi brzo ráno a poté autobusem ze severní Moravy zamířil s přáteli na duchovní slavnost na horu Říp.

30.3.2020 v 8:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 |

Jiří Strádal

Dnes ráno

Že by to bylo z nějaké scifi? Ne je to realita 2020. Má něco do sebe. Tedy měla by něco do sebe, kdyby...

30.3.2020 v 7:37 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 197 | Diskuse

Irena Aghová

Marcus Tullius Cicero. 1 bouřlivé doby v Římě.

Dosud jsme se zabývali vojevůdci a dvěma diktátory, ale nezapomínejme, že Cicero byl jejich přímý současník a politická atmosféra se ho též týkala, a to velmi. I když významný řečník, byl římským občanem a republikánem.

29.3.2020 v 20:47 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 133 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1304

Mám praxi v průmyslu, vzdělávání, vědě, publikační činnosti a marketingu, v současné době se věnuji především marketingovému a sociologickému průzkumu, popularizační činnosti v oblasti vědy a techniky a dalšímu vzdělávání. Moje další zájmy jsou kultura, umělecká tvorba, sběratelství a sport. Mám také blog: http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...